JĘZYK ANGIELSKI

JĘZYK ANGIELSKI

Patronat Językowy nad Przedszkolem Junior Academy objęła Szkoła Językowa Oxford Academy. Możecie Państwo zaufać profesjonalnym lektorom, którzy nie tylko doskonale znają język angielski, ale przede wszystkim potrafią nauczać najbardziej wymagających małych słuchaczy. Nadzór metodyczny nad Przedszkolem Junior Academy sprawuje Metodyk Pase Aleksandra Szarek oraz dyrektor przedszkola Joanna Guga-Wyrzykowska.

Zajęcia w Junior Academy nastawione są na komunikację, sprzyjają płynnemu posługiwaniu się językiem angielskim. Codzienne zajęcia wspaniale prowadzą dziecko do dwujęzyczności. Zajęcia językowe połączone są z elementami muzycznymi (piosenki, rymowanki, wierszyki, gry słowne), plastycznymi, ruchowymi (taniec, pląsy, gry), teatralnymi i sportowymi (konkurencje sportowe, zabawa na placu zabaw). Dzieci śpiewają, recytują, rysują, tańczą i świetnie się bawią… nie wiedząc, jak wiele się uczą. Podczas zajęć dzieci korzystają także z tablic interaktywnych, mogą tam poznawać nowe słówka, szeregować je i tworzyć proste zdania. Korzystamy także z mat TAKADU, które są wspaniałym narzędziem do utrwalenia słownictwa.

Nauczyciel anglista (p. Iga Celińska) przez 30 minut dziennie uczy dzieci nowych treści: wprowadza słownictwo, ćwiczy wymowę poprzez ćwiczenia logopedyczne, wykonuje zadania
w zeszycie ćwiczeń, czyta dzieciom, uczy piosenek i wierszyków. W grupie Lovely Lions (zerówka) wprowadzane są także elementy czytania globalnego, dzięki któremu nasze dzieci są w stanie odczytać słówka, których w danym tygodniu się uczymy.

Dodatkowo 15-30 minut każdego dnia poświęconych jest na wykorzystywanie zdobytej wiedzy
w praktyce. Dzieci używają języka angielskiego podczas zabawy, posiłków, spacerów. Nauczyciel anglista współpracuje z personelem przedszkola tak, aby integrować treści nauczane
w przedszkolu z nauką języka angielskiego.

Naszym celem jest również rozbudzenie w dzieciach zainteresowania kulturą obszarów anglojęzycznych i budowanie pozytywnego nastawienia do poznawania języków obcych i innych kultur. Dzięki zajęciom w Junior Academy, angielski kojarzy się z dobrą zabawa, przygodami
i atrakcyjnymi formami spędzania czasu w grupie rówieśniczej. W Junior Academy wiemy, jak ważne są pochwały i motywacja – to właśnie początek przygody z nauką języka często decyduje
o sukcesach dziecka w późniejszym wieku.

Jak uczymy angielskiego? – kompendium wiedzy

Podstawą na codziennych zajęciach języka angielskiego w Junior Academy są podręczniki wydawnictwa Macmillan (Mimi’s Wheel 1,2,3) oraz Cambridge (Little Steps 3) i wybrane strony ćwiczeń, które pomagają utrwalić zdobyte umiejętności. Częścią tych kursów są aplikacje do nauki języka angielskiego, które są również wykorzystywane podczas zajęć. Materiał jest oczywiście rozszerzany o dodatkowe karty pracy. Na lekcjach wykorzystujemy liczne środki dydaktyczne i metody nauczania wspierające pracę z podręcznikiem – karty obrazkowe flashcards, gry, piosenki, historyjki, pacynki, elementy dramy, zabawy ruchowe (wykorzystujące metodę Total Physical Response), wykorzystanie naklejek, zabawy plastyczne, metodę audiolingwalną w nauczaniu nowego słownictwa.

Inne elementy na języku angielskim to gry językowe: planszowe i na tablicy interaktywnej.
Już w latach poprzednich było ich dużo, a zbiory jeszcze się powiększyły. Dzieci je uwielbiają! Przykładamy dużą wagę do omawiania zasad gry po angielsku szczególnie dokładnie,
by wprowadzać jeszcze więcej słownictwa i żeby zabawa była połączona z językiem. Naszym stałym punktem raz w tygodniu są rozwojowe, językowe gry na barryfunenglish.com
 lub na sesamestreet.org. Maskotką naszego przedszkola jest Elmo. W czasie gier poznajemy jego świat i wszystkie postaci z Ulicy Sezamkowej!

Bardzo ważne jest dla nas również skorelowanie nauczania języka angielskiego z planem pracy, który wprowadzają panie wychowawczynie na zajęciach edukacyjnych. Wzbogacamy słownictwo we współpracy z wychowawcami grup w postaci zajęć i przygotowywania spisu słówek CLIL (Content and Language Integrated Learning).

Aby i rodzice mogli być na bieżąco z materiałem wprowadzanym na zajęciach, otrzymują oni cotygodniowe zestawienia słówek z języka angielskiego przygotowywane przez nauczyciela anglistę. Znajduje się tam spis słów, zwrotów oraz opis zadań dodatkowych, które były wprowadzone w danym miesiącu. 

BANK SŁÓWEK, który cotygodniowo aktualizujemy znajdą Państwo TUTAJ

Elementy językowe są również obecne na wszystkich występach dla rodziców (Pasowanie na przedszkolaka, Dzień Mamy i Taty, Warsztaty Świąteczne, Zakończenie roku itp.). Zawsze organizujemy też lekcję otwartą dla rodziców. Chcemy, abyście wiedzieli Państwo jak uczymy
 i jakie mamy metody.

Niezwykłą popularnością cieszą się też maskotki z kursów i podręczników, które wspólnie
z dziećmi uczą się angielskiego. W naszych zbiorach mamy wiewiórkę Sammy, robota Rickiego oraz dwa smoki: Waldo i Nessiego, który przyjechał ze Szkocji i mówi tylko po angielsku. Kolejny rok w naszej drużynie jest Mimi, mała surykatka która opowiada dzieciom o swoim świecie. Zabawa i rozmowy po angielsku z bohaterami z podręczników ośmielają dzieci jeszcze bardziej
do uczestnictwa w zajęciach i mówienia. Stałą postacią jest też Elmo i Cookie Monster z Ulicy Sezamkowej. Maskotki podróżują z dziećmi również do domu i można zabierać je na wakacje, żeby nie zapomnieć o języku angielskim.

W Junior Academy oglądamy również bajki w języku angielskim. Popularne Kino Bambino odbywa się w dużej mierze właśnie w tym języku.

Pozapodręcznikowe punkty na zajęciach języka angielskiego:

– książeczki Graded readers – każda grupa zawsze raz lub w przypadku grup starszych DD i LL – dwa razy w miesiącu ma czytane przez nauczyciela anglistę książeczki z uproszczonym językiem angielskim (graded readers). W Junior Academy czytamy po angielsku i wykonujemy zadania związane z lekturami. Poznajemy też dodatkowe słownictwo związane z książeczkami.
– Mistrz języka angielskiego – co miesiąc w każdej grupie organizowany jest konkurs z wiedzy językowej. Jest to „pojedynek” na słówka i zwroty językowe. W tym specjalnym dniu dzieci zdobywają też punkty za używanie języka angielskiego w ciągu dnia. Mistrz otrzymuje specjalny dyplom i upominek!
– gry językowe, jedna na 2 tygodnie (wspólne tłumaczenie zasad, słownictwa, poleceń po angielsku)
– Elmo i Ulica Sezamkowa (piosenki, filmiki z Elmo), gry na tablicy interaktywnej
– słówka CLIL (z gier, kart pracy, obecne na zajęciach edukacyjnych MEN)
– projekty e-Twinning – w każdym roku realizujemy przynajmniej kilka projektów, które mają
na celu rozszerzyć krąg zainteresowań dzieci i pokazać im międzynarodowy wymiar nauki języka angielskiego. Oto linki do krótkich podsumowań projektów, które realizowaliśmy do tej pory:

e-Twinning

e-Twinning 2

– święta i uroczystości anglojęzyczne – w Junior Academy obchodzimy święta związane z kulturą krajów angielskiego obszaru językowego. Corocznie obchodzimy Europejski Dzień Języków, Columbus Day, Halloween oraz święta patronów Szkocji, Irlandii i Anglii: St. Andrew’s Day, St. Patrick’s Day, St. George’s Day. Święta Bożego Narodzenia (Christmas) i Wielkanoc (Easter) również zawierają elementy anglojęzyczne.

Szanowni Rodzice,

z wielką przyjemnością informujemy, że w latach 2014-2016 Przedszkole Językowe Junior Academy jako jedyna prywatna placówka edukacyjna w Olsztynie otrzymała dofinansowanie unijne w programie Erasmus Plus.

Program Erasmus Plus polega na kształceniu metodycznym kadry edukacyjnej oraz poprawie kompetencji językowych kadry edukacyjnej i wychowanków.

W związku z tym nasze Nauczycielki i Dyrekcja uczestniczyły w profesjonalnych szkoleniach językowych i metodycznych w Wielkiej Brytanii i na Malcie. Odbyło się łącznie 7 tygodniowych międzynarodowych szkoleń. Zdobytą wiedzę Nauczycielki przekazują naszym wychowankom.

Naszym celem i marzeniem jest nieustanne doskonalenie form i metod nauczania języka angielskiego w naszym przedszkolu. Wierzymy, że dzięki tym szkoleniom, będziemy nauczać jeszcze lepiej i pewnie prowadzić dzieci w kierunku dwujęzyczności.