Pomoc dziecku w adaptacji w Junior Academy.

 

Jeśli dziecko żyje w atmosferze podtrzymującej go na duchu pozna swoją wartość i będzie silne.

Dziecko lubi to, co wprawia go w dobry nastrój, co jest dla niego przyjemne, co jest dla niego znajome. Jeśli jakaś aktywność wywołuje radość i satysfakcję dziecko podejmuje ją chętnie.

Inaczej niż dorosły, u którego ważna jest racjonalna wiedza „robię to, bo to jest dla mnie dobre” dziecko kieruje się emocjami „lubię to, bo to jest dla mnie przyjemne”.

W czasie Dni adaptacji będziemy dążyli do tego, aby przedszkole stało się dla niego przyjemne i znajome. Obecność rodzica ma być pomostem między tym, co zna i jest dla niego bezpieczne, a tym co nowe, nieznane i mogące powodować niepokój. Ważne jest w tym czasie posiadanie przez dziecko ulubionej zabawki, przedmiotu, cząstki czegoś znajomego, co da mu poczucie bezpieczeństwa i więzi z domem. Powinno to mieć przy sobie, kiedy przyjdzie do nas.

Aby ułatwić dziecku przejście przez ten trudny czas rodzice powinni przekazywać mu jak najwięcej informacji podtrzymujących go na duchu:

  • Jestem z ciebie dumna/dumny,
  • Poradziłeś sobie doskonale w przedszkolu,
  • Potrafisz ładnie się bawić,
  • Umiesz ładnie rozmawiać z kolegami i z panią,
  • Opowiemy o tym……. /komuś ważnemu dla dziecka/,
  • Cieszę się, że…………

Zawsze jest za co pochwalić dziecko. Wówczas jest ono dumne z siebie i gotowe do dalszych doświadczeń przynoszących mu satysfakcję.

Unikajmy negatywnych uwag, które pogłębiają niechęć dziecka do pokonywania trudności. Mówmy: to może być trudne dla ciebie, ale radzisz sobie naprawdę dobrze. Możemy opowiedzieć o swoich lękach kiedy było się dzieckiem i jak rozwiązywało się problem.

Dziecko powinno wiedzieć, że ma prawo do obaw i że jest rozumiane i wspierane przez najbliższe otoczenie.

Opracowała Jolanta Szarek